Спаржа - вирощування та догляд
Спаржа або аспарагус – неймовірно корисний овоч, в якому міститься велика кількість біологічно активних речовин, які корисні для організму людини. Спаржа являє собою кущ, що сильно гілкується, на якому з бруньок кореневищ виростають множинні їстівні пагони . Звідси і назва овочів: слово «спаржа» у перекладі з грецької означає « ;втеча». Аспарагус чудово почувається в природі – його зарості зустрічаються різних континентах. Рослину з успіхом вирощують на дачних та присадибних ділянках. Спаржа легко переносить «капризи» природи, у тому числі заморозки до -30 градусів, має стійкий імунітет до хвороб та шкідників.
Способи розмноження
Вирощують спаржу декількома способами: посівом насіння на розсаду, живцями та поділом куща. Живці зрізають з березня по червень, висаджують у піщаний грунт і вирощують у тепличних умовах до укорінення (близько півтора місяця), після чого пересаджують на постійне місце. Розмноження спаржі розподілом куща проводять в основному під час пересадки, відсікаючи ділянки з пагонами. Найбільш тривалий, але в той же час, захоплюючий процес – ndash; це вирощування спаржі з насіння. У такий спосіб можна отримати відразу велику кількість посадкового матеріалу.
Підготовка та посів насіння
Перед посівом насіння рекомендується замочити на пару діб у воді, додавши попередньо стимулятор росту. Далі з висівають у заздалегідь підготовлений ґрунт із землі, піску, торфу та гною, взятих у пропорції 2:1:1:1. Посадку потрібно зверху злегка присипати ґрунтом (не більше 1 см), змочити водою, накрити плівкою або склом. Посадкові ємності ставлять у тепле місце, оскільки оптимальна температура для проростання насіння становить +24-+260С. Посіви спаржі регулярно провітрюють і зволожують при необхідності, для того, щоб не допустити пересихання ґрунту. Період проростання насіння може тривати від двох до шести тижнів. Посадка розсади в грунт Пересаджують розсаду спаржі у відкритий ґрунт у липні. Обрану під посадку ділянку очищають від бур'янів, глибоко перекопують із внесенням органічних, фосфорних та калійних добрив. При весняній посадці в ґрунт вносять перегній із розрахунку 10 кг на 1 кв.м. При осінній – на 1 кв. вносять 60 г суперфосфату та 30 г сульфату калію. У ґрунті формують посадкові ямки, в кожну з яких поміщають по одному кущику розсади з попередньо підрізаним корінням. Посадку присипають ґрунтом, злегка утрамбовують, рясно поливають і мульчують. /110/sparzha.html">спаржу необхідно невеликими порціями, систематично. Головне не допускати застою води та пересихання ґрунту. Після поливу та прополювання бур'янів обов'язково проводять розпушування ґрунту. Урожайність спаржі безпосередньо залежить від добрив, тому важливо проводити регулярні підживлення.
Перші два роки молоді рослини потрібно регулярно поливати, прополювати, вносити підживлення. На зиму надземну частину зрізають, а потім посадки спаржі мульчують перегноєм шаром 5-7 див. Урожаєм культура порадує вже на третій-четвертий рік вегетації. Через місяць після висадки розсади в гнутий носять органічні добрива. Після закінчення збирання врожаю спаржі, наприкінці червня рослини підгодовують мінеральними добривами з розрахунку на 1 кв.м по 30 г суперфосфату, калійної солі та сечовини. У липні, коли спаржа знову рушить у ріст проводять підживлення комплексним мінеральним або органічним добривом . Останнє сезонне підживлення спаржі проводять комплексним мінеральним добривом у жовтні, перед настанням перших заморозків.Восени стебла спаржі зрізають, а нижню частину рослин підгортають і вкривають торфом або компостом, повністю прикриваючи нижню частину стебла на висоту до 5 см, щоб рослини спаржі не вимерзли.
Навесні, на другому і третьому році вегетації, рослини ://senior-pomidor.com.ua/1/1/semena_ovoshei/110/sparzha.html">спаржі підгодовують комплексним мінеральним добривом з розрахунку по 30 г азоту, фосфору та калію на 1 кв.м.< /p>
Для того, щоб отримати вибілену спаржу, її вирощують у спеціально насипаних гребенях, висотою 25-30 см. Молоді пагони, проростаючи через гребені без доступу світла, стають білими. Дозрівання спаржі можна прискорити на один-два тижні, якщо зверху гребені накрити прозорою плівкою . Інший різновид спаржі, який є не менш цінним і корисним – це спаржазелена. Технологія її вирощування набагато простіша за – не потрібно насипати гребені, як при вирощуванні вибіленої спаржі. Пагони, які виростають на світлі, залишаються яскраво-зеленими. Їх зрізають біля основи при досягненні довжини 12-20 см. Перший збір урожаю на молодих посадках спаржі проводять на четвертий рік вегетації. Як тільки в гребенях з'являться тріщини, потрібно акуратно розгребти ґрунт і зрізати спаржу біля основи , намагаючись не пошкодити молоді пагони та кореневища Регулярне зрізування проростків спаржі стимулює розвиток нових пагонів і тим самим підвищує врожайність рослин спаржі. Період збирання врожаю припадає з кінця квітня до середини червня, залежно від погодних умов.