КАБУЗ
Основні характеристики
Кавун – це однорічна трав'яниста рослина із сімейства гарбузових. Формування кореневої системи кавуна починається до виходу сім'ядолів на поверхню ґрунту і досягає максимальних розмірів час цвітіння рослин. Кавун має стрижневий корінь, який проникає в ґрунт на глибину до 1 м і дуже розгалужений. Від головного кореня відходять 15, іноді більше бічних коренів, які також розгалужуються більш тонкі коріння. Таким чином, у орному шарі ґрунту на глибині 15-30 см утворюється потужна коренева система, яка охоплює до 7-10 кв.м ґрунту. Особливість кореневої системи кавунів – велика всмоктувальна сила, яка здатна використовувати вологу з ґрунту при 6% - вологості і навіть із сухого піску пустелі Каракуми. Всмоктувальна сила проростків кавунів досягає 1 МПа (10 атмосфер). Цим пояснюється посухостійкість рослин, а також здатність добре рости на бідних піщаних ґрунтах. Плеті кавуна повзучі, довгі, в окремі роки досягають п'яти і більше метрів, дуже розгалужені, утворюють бічні пагони другого порядку, які, своєю чергою, також розгалужуються. Батоги, особливо молоді пагони, опушені довгими шерстистими волосинками, які захищають рослину від перегрівання. Вегетативна маса спочатку розвивається дуже повільно, у період інтенсивно зростає коренева система. Через 20-30 днів після появи сходів рослини за сприятливої погоди швидко ростуть, утворюють батоги, цвітуть. Приріст всіх пагонів однієї рослини в цей період становить до 2 м на добу. Кавун - рослина однодомна з роздільностатевими квітками. Залежно від сорту насіння кавуна бувають різної форми, розмірів та забарвлення.
Вимоги до ґрунту та добрив
Для вирощування кавунів чудово підходить піщаний з перегноєм або піщаний грунт. Кавуни, що ростуть на важких ґрунтах, мають тенденцію до порушення форми та вмісту цукру.< a href="http://senior-pomidor.com.ua/1/1/semena_ovoshei/1/arbuz.html"> Кавуни не повинні рости на тому самому місці з року в рік, щоб уникнути захворювань. Посадкові грядки повинні бути приготовлені так, щоб вони забезпечували стійке положення плодам. semena_ovoshei/1/arbuz.html">кавуни терпимі до широкого ряду РН від 5.0 до 8.0. Дослідження показують, що кавуни використовують багато азоту, калію, кальцію та фосфору. Основна норма добрива дається від 330 кг 10-10-20 добрив на гектар, це найбільш підходяща кількість для більшості ґрунтів. На гектар рекомендується вносити від 35 до 45 кг азоту, 30 см з кожного боку рослини, щоб уникнути зростання пасинків.
Оранку поля для культури кавуна проводять на 25-30 см із внесенням добрив. Глибока оранка створює найкращі умови для розвитку коріння. Навесні при першій можливості виходу в поле проводять боронування ґрунту, розпушування ґрунту на глибину 10-12 см, друге розпушування проводять перед висадкою. Азотні добрива краще вносити навесні. Дози мінеральних добрив слід коригувати залежно від вмісту відповідного елемента живлення у ґрунті. Особливо це стосується азоту, при надлишку якого зростає кількість нітратів у продукції, погіршуються її смакові якості та лежкість плодів. Крім того препарати MgO і CaO можуть бути використані як підживлення через листя або з поливною водою. Не рекомендується під кавун вносити свіжий гній, оскільки він погіршує смакові якості плодів, затримує їх дозрівання та знижує стійкість рослин до хвороб.
Якщо з осені грунт не був достатньо добрив, то в період формування плодів проводять додаткове підживлення натрієвою селітрою (300 кг/га) та сульфатом калію (100&150 кг). /га) разом з поливом.
Вирощування
При вирощуванні кавунів необхідно дотримуватися сівозміни і повертати кавун на колишнє місце не раніше, ніж через 7-8 років. Кращими попередниками для кавунів є багаторічні трави, озима пшениця, кукурудза на силос і однорічні. бобові. Не рекомендується вирощувати кавуни після пасльонових і гарбузових культур. Найкраще кавун росте на піщаних і супіщаних ґрунтах, які легко прогріваються і добре аеровані , а також мають глибоке залягання ґрунтових вод. Високий вміст органічних речовин, що позитивно впливає на врожайність та якість плодів. Треба так само враховувати, що на легких піщаних ґрунтах дозрівання відбувається іноді на 1-2 тижні раніше, ніж на чорноземі. Оптимальний рівень рН — 5.5—7.0.
Безрозсадний спосіб добре відомий шлях вирощування кавунів. Сідає 3-4 насіння в горбок на глибину 3-4 см. Насіння сіє коли небезпека заморозків мине. Холміки мають бути 1,5 м, між рядами З м.
Пересадка молодих рослин - другий добре відомий спосіб вирощування кавунів. Насіння сідає в торф'яні або інші горщики в теплиці або теплі гряди для проростання. Пересадку роблять, коли вже немає небезпеки заморозків. Пересадку роблять до появи першого справжнього листа. Пересадку роблять на 10-14 день після посадки. Жіночі та чоловічі квітки розділені на одній рослині. Бджоли та інші комахи запилюють квіти, забезпечуючи гарний розвиток плодів. У цьому допомагають дикі бджоли. Але для комерційних полів слід ставити бджолині вулики неподалік. За нормальних умов один вулик забезпечує запилення 1 га кавунів. При вирощуванні кавунів через розсаду можна отримати ранній урожай – в середньому на 10-20 днів раніше, ніж при посіві насінням в грунт. До того ж, цей спосіб дає можливість уникнути поразки сходів. Вік розсади не повинен перевищувати 24-28 днів. Вирощують її в касетах, торф'яних горщиках чи пігулках. Насіння висівають на глибину 1 см. Під час проростання підтримують температуру ґрунту 25°С. При появі сходів температуру знижують протягом 6-10 днів до 16-18°С. У період росту рослин температура повинна бути 20 25 З днем і 16 18 З вночі. Приблизно за 10-12 днів до висадки в грунт розсаду загартовують. Розсаду підгодовують 1-2 рази на тиждень з розрахунку 10-15 г аміачної селітри і 18-20 г монокаліяфосфату на 10 л води на 1 м?. Приблизно за 10-12 днів до висадки розсаду гартують. Розсаду висаджують наприкінці травня. Ранні кавуни висаджують за схемами, такими як 140х70 см або 140+70х70 см ( дворядна схема). Пізнім сортам і гібридам потрібна велика площа живлення через їхнє сильно зростання, тому їх висаджують за схемами, такими як, наприклад, 210х140 см, 210+70х170 см, або 300+40х110. Зростання та розвиток рослин
Мінімальна температура для отримання сходів 15°С, оптимальна 25°C. Наприклад, для отримання повних сходів рослинам потрібно 5 днів при 30°С або 15 днів при 20°С. Для безнасінних кавунів вимоги навіть вищі: 28°С.
Якщо грунт з осені не був достатньо добрив поживними речовинами, то в період масового формування плодів проводять додаткове підживлення натрієвою селітрою (300 кг/га) та сульфатом калію ( 100—150 кг/га) разом з поливом.
При вирощуванні кавунів через розсаду, можна отримати врожай не тільки на один-два тижні раніше, ніж при вирощуванні безрозсадним способом, а й при значно підвищується загальний урожай плодів. Розсадний спосіб вирощування дає можливість уникнути ураження сходів хворобами та шкідниками. Мінімальна температура для розвитку рослин кавуна 12—15°С (залежно від сорту, гібриду). Оптимальна температура росту і розвитку рослин 15 20 З ніччю і 25 30 З днем. Температура вище 40 С погано позначається на цвітінні: цвітуть в основному чоловічі квіти і зав'язуються більш округлі плоди. Плоди найкраще зав'язуються при температурі 25°С в яскраві сонячні дні. Тривалість дня впливає на зав'язування менше, хоча оптимальна довжина світлого періоду 12-14 годин.
Усього за період вегетації проводять 2-3 розпушування ґрунту на глибину 8-10 см. Перших два — до та після посадки розсади, а третє — до того, як кавун сформує батоги. Його поєднують із підживленням.
Боротьба з бур'янами має важливе значення для отримання високоякісних кавунів. Вміст цукру може бути значно знижений, якщо бур'яни затіняють і конкурують з ними. Чорне агроволокно допомагає у боротьбі з бур'янами на ранній стадії зростання. Там, де немає плівки, в міжряддях, слід застосовувати гербіциди. .com.ua/1/1/semena_ovoshei/1/arbuz.html">кавунів, і особливо важливо – у період цвітіння та зав'язування плодів. Період цвітіння до масового плодоутворення є критичним по відношенню до вологи у ґрунті. Перший раз рослини поливають, коли утворюється 5 листя, другий — на початку цвітіння, третій і за необхідності четвертий — у період плодоутворення. Після того як плоди досягнуть необхідного розміру, полив необхідно зменшити. Вміст цукру в плодах зазвичай вищий і аромат сильніший, якщо в період їхнього дозрівання рівень зволоження не дуже високий, т.к. кавуни мають глибоку кореневу систему і нестачі вологи в період дозрівання не відчувають.< /p> Норма поливу — 250-300 м?/га. При вирощуванні кавунів на краплинному зрошенні полив проводять щодня 2 рази на день (залежно від від вологоємності ґрунту до 1 години вранці і до 1 години з підживленням увечері). Рекомендується дотримуватися вказівок посадки і пересадки, дотримання сівозміни, а також застосування інсектицидів. 1/arbuz.html">кавуни - це антракноз (вражає плоди та стебла, на яких з'являються вдавлені плями з рожевим нальотом), а також пероноспороз та фузаріоз. Для боротьби з антракнозом використовують, наприклад, колоїдну сірку, а також різні фунгіциди.
Для боротьби з хворобами та шкідниками використовуйте препарати, зареєстровані у вашому регіоні. При придбанні насіння овочевих культур звертайте увагу на їх якісні характеристики та стійкість до хвороб та шкідників. p align="justify"> p>
Збирання врожаю
При збиранні врожаю необхідно мати інформацію про терміни дозрівання різних сортів і гібридів, що дозволить легко визначити ступінь зрілості плодів. Засохлі вусики та хвостик, якими плід прикріплений до лози – це ще не показник готовності плода. Найкращий показник до збирання - це рівномірне фарбування кавуна, в т.ч. там, де вони стикаються із землею. Кавуни повинні бути блискучими. Не можна залишати кавуни на сонці або там, де вони можуть отримати сонячний опік. Кавуни слід прибирати вручну дуже акуратно, вони можуть побитися. При навантаженні не слід складати кавуни в дуже високі купи, оскільки нижні кавуни подавляться.