Шановні покупці! Перед заповненням кошика обов'язково зареєструйтесь та авторизуйтесь! Без авторизації замовлення не формується. Дякуємо.

ПОМІДОР

Основні характеристики

Помідор або томат – це однорічна, самозапильна рослина сімейства пасльонові. Стебло у рослини помідора прямостояче або розлоге, що деревне в міру старіння. Після утворення 7-12 листка на стеблі з'являються суцвіття у вигляді кисті (прості або складні). Квітки жовті. В одних сортів зростання пагонів закінчується квітковим пензлем, в інших – . пагони ростуть безперервно. Сорти та гібриди томатів поділяються на три основні групи: кущові або низкорослі (до 40-60 см), детермінантні або середньорослі (80-150 см) та індетермінантні (понад 150 см). Плід помідора – складна ягода, дво-, чотирьох-або багатогніздова з насінням неправильної форми та легким опушенням. Колір плоду томата може бути різноманітним – від лимонного до яскраво-червоного та темно-фіолетового. У плодах помідору міститься величезна кількість корисних речовин, у тому числі: вітаміни групи В. , РР, К, аскорбінова кислота, каротин, солі кальцію, натрію, калію, магнію, фосфору, заліза, сірки, йоду, а також яблучна та лимонна кислоти, білки та ін.

Вимоги до ґрунту та добрив

Найкраще помідори ростуть на окультурених слабокислих ґрунтах легені та середнього механічного складу – супісках та суглинках. Кислі ґрунти з осені вапнують доломітовим борошном або іншими вапняними матеріалами з розрахунку 4-6 кг на 10 кв.м. Помідори дуже чуйні на внесення фосфорних добрив. Якщо азотні добрива сприяють інтенсивному наростанню вегетативної маси, утворенню численних пасинків і затягують дозрівання плодів, то фосфорно-калійні добрива на помірному азотному фоні сприяють дружньому дозріванню плодів та поліпшенню їхньої якості. Хороші врожаї одержують при розміщенні томата за добрим попередником. На окультурених ґрунтах томат дає хороший урожай при внесенні мінеральних добрив.

Основні добрива слід вносити з осені під перекопування ділянки. Зазвичай восени використовують половину чи дві третини загальної дози фосфорних та калійних добрив. Азотні добрива (50%) та третину фосфорних і калійних вносять перед посадкою розсади на грядку. Решту добрив розподіляють на дві підживлення. Всього під помідори вносять по 12-15 г відповідно азотних і фосфорних добрив і 10 -15 г калійних для 1 кв.м. підживлення проводять під час цвітіння і під час плодоношення на першому пензлі. p>

Перше підживлення помідорів проводять через 10-15 днів після висадки розсади у відкритий ґрунт, другу – через 20-25 днів, а третю -; приблизно через місяць після другої – під час утворення та наливання плодів. У перше підживлення вносять по 2-3 г відповідно азотних і калійних добрив та 3-4 г фосфорних у розрахунку на 1 кв.м: у друге підживлення дози добрив збільшують у 1,5 раза; у третю (при необхідності) вносять 3-4 г азотних та 2-3 г калійних добрив на 1 кв.м. Хорошим добривом для томатів служить деревна зола, внесена під перекопування з розрахунку 100 г на 1 кв. Мікроелементи – мідь, бір, молібден - вносять у вигляді позакореневих підживлень. ">томата – капуста, цибуля, огірок, під які внесли органічні добрива, тому що томат добре відгукується на післядію органічних добрив та внесення мінеральних.

Вирощування

Для нормального зростання та розвитку помідори потребують значного сонячного освітлення, температури повітря не нижче +15 градусів і не вище +35 градусів. Оптимальна температура ґрунту - +18-+22 градуси. При падінні температури повітря до +15 градусів томати припиняють цвітіння, якщо температура падає до +10 градусів – зупиняється зростання рослин. При 0 градусів рослини томатів гинуть. Томат відносно посухостійкий, але потреба у воді у нього висока, хоча надлишок вологи для нього згубний – томати починають хворіти, припиняється їх зростання, плоди не дозрівають і починають гнити. /p>

Важливим етапом у технології вирощування томатів є підготовка насіння до посадці. Якщо насіння не пройшло спеціальну обробку, то їх перед посівом обробляють у розчині марганцевокислого калію – – така обробка захищає від вірусних хвороб, сприяє харчуванню насіння та його дружним сходам. +13-15 градусів. Потім її підвищують вдень до +18-20 і вночі до +15-16 градусів. Такий температурний режим необхідно дотримуватися доти, поки у саджанців не з'явиться по 2-3 справжні листочки. За цей період розсаду поливають 2-3 рази. Наприкінці квітня -травні (перед висадкою у відкритий ґрунт) розсаду гартують, виносячи її на відкрите повітря. Однак слід стежити, щоб температура не падала нижче +8 градусів, інакше розсада може загинути. Добре загартована розсада має синювато-фіолетовий відтінок. При загартуванні ґрунт має бути політ, інакше рослини можуть зав'янути. Перед посадкою у відкритий ґрунт розсада має бути висотою 25-35 см, мати 8-12 добре розвинених листків і 1-2 квіткові пензлі. За 2-3 дні до посадки розсади на постійне місце необхідно зрізати 2-3 нижні справжні листочки – це робиться для того, щоб знизити ризик захворювання молодих рослин, а також для збільшення їх освітленості та кращого провітрювання.

Зростання та розвиток рослин

Розсаду томатів висаджують на відстані від 40 до 80 см один від одного залежно від способу формування кущів та інтенсивності зростання даного сорту. При вирощуванні високорослих сортів – індетермінантних, які мають необмежену довжину росту і які вимагають обов'язкової підв'язки, відстань між рядами складає 60-80 см, між рослинами в ряді -; 40-50 см. На такі ж відстані висаджують і середньорослі або детермінантні помідори. Низькорослі або кущові сорти з твердими стеблами садять на відстані 40 х 40 см. /tomat.html">помідорами полягають у поливі, боротьбі з бур'янами при одночасному розпушуванні ґрунту, пасинкуванні та підв'язуванні до кілочків, прищипування або вершкування рослин, запобіжному обприскуванні проти грибкових хвороб. Однією з помилок городників і дачників є підгортання помідорів, хоча в цьому немає жодної необхідності. . Підгортання гальмує дозрівання плодів.

Однією з найважливіших операцій, що застосовуються при вирощуванні помідорів, є пасинкування – видалення бічних пагонів, що виростають із пазух листя. Воно проводиться з метою обмеження росту і зменшення кількості кистей для прискорення дозрівання плодів, що залишилися на рослині. Рослини зазвичай формують, залишаючи по 1,2 або 3 стебла. Чим менше пагонів на рослині та пензлів на них, тим раніше дозріють плоди. .html">помідорів в одне стебло полягає в усуненні всіх бічних пагонів, які виростають із пазух листя на головній втечі. Пасинки, у міру їхньої появи, слід обережно виламувати, не допускаючи їх зростання більше 10 см завдовжки. Пасинкування бічних пагонів, коли вони вже досягли великої довжини, послаблює рослину та негативно впливає на врожай. Якщо відросли занадто довгі бічні пагони, їх не видаляють, а обрізають верхівки. При формуванні помідорів у два стебла отримують більший урожай, ніж в одне стебло дещо пізніше. При такому формуванні у рослин залишають бічний пагін, що виростає безпосередньо під першим квітковим пензлем. Це найсильніша втеча на рослині. Всі інші бічні пагони пасинкують. Помідори, що формуються в три стебла, дають пізніший, але більший урожай, цьому випадку залишають третю втечу, що виростає з пазухи листя на головній втечі. Низькорослі та детермінантні сорти помідорів не пасинкують.

видалення бокових пагонів, при обробітку помідорів практикується обрізання верхівок головних пагонів, так зване вершковання . Вершують зазвичай ранні сорти помідорів, які повинні дозрівати вже в липні, залишаючи на них. лише три кисті. Обрізка верхівок рослин є необхідною операцією також у разі сильнорослих рослин, при цьому, вершкування проводять наприкінці липня-початку серпня, обрізаючи верхівку над першим або другим листям, що росте вище останнього розвиненого суцвіття.

Якщо рослини ростуть не дуже інтенсивно, уражені вірусними хворобами і втрачають нижнє листя, то вершування головних пагонів не тільки не виробляють, а й залишають бічні пагони після обрізання їх верхівок. Таким чином, збільшується асимілююча поверхня листя. У міру росту рослин основне стебло підв'язують до кілочка. Зазвичай досить 3-4 разове підв'язування рослин. Підв'язують рослини вільно, так званою вісімкою, пам'ятаючи при цьому, що стебло помідора в міру його зростання потовщується. Вузол повинен зав'язуватись на кілочку і завжди під листом. Не можна притискати кисті до кілочка та підв'язувати рослини безпосередньо під пензлем. Не слід також видаляти здорове листя, коли рослини інтенсивно ростуть і розвиваються. Як виняток, листя можна трохи вкоротити, коли вони знаходяться безпосередньо над кистями та затіняють плоди. Нижнє жовті листя необхідно негайно видаляти і спалювати, щоб запобігти поширенню хвороб. Помідори під час посухи слід поливати не часто, але рясно. При цьому необхідно намагатися, щоб вода потрапляла на листя рослин, оскільки зволожені рослини найчастіше уражаються грибковими хворобами, особливо за теплої погоди. Помідори необхідно поливати при спекотній погоді – вранці, при похмурій – вдень. Вечірній час для поливу помідорів не бажано. /a> на постійне місце перші 12-15 днів її не поливають для запобігання її витягуванню. Далі, до цвітіння рослини поливають через 5-6 днів з розрахунку 4-5 л на 14 кв.м, під час цвітіння та плодоутворення. 10-15 л на 1 кв. Температура води повинна бути +20-+22 градуси.

Хвороби та шкідники

Основні хвороби /semena_ovoshei/20/tomat.html">томатів, як і всіх культур сімейства пасльонових – це фітофтороз та альтернаріоз або суха плямистість. Розвитку фітофторозу сприяють слабка освітленість і висока вологість ґрунту та повітря. з'являється це хвороба на помідорах зазвичай у другій половині літа. Вражає листя, стебла та плоди. На листі та плодах утворюються коричнево-бурі плями, які у вологу погоду покриваються світло-сірим нальотом. Для запобігання захворюванню помідорів фітофторозом необхідно дотримуватися сівозміни і не садити поряд з картоплею та іншими культурами сімейства пасльонових. Альтернаріоз – це ще одне захворювання томатів, яке різко знижує врожай плодів та сприяє утворенню сухої гнилі як плодів, так і всієї рослини в цілому. З хворобами томатів необхідно боротися за допомогою спеціально розроблених хімічних препаратів, а також застосовувати заходи , спрямовані на їх запобігання (наприклад, дотримання сівозміни, регулярний контроль за посадками, попередні обприскування рослин). Шкідники, що вражають посадки /1/semena_ovoshei/20/tomat.html">помідорів – це колорадський жук, білокрилка, совка помідорна. Для боротьби з усіма цими шкідниками є препарати, які необхідно застосовувати у разі ураження рослин. При придбанні відповідних хімічних препаратів, перевіряйте у продавців наявність сертифікатів та реєстрації даного препарату у вашому регіоні. .ua/1/1/semena_ovoshei/20/tomat.html">помідори вибірково, для зберігання - зазвичай у фазі технічної стиглості (коли вони стають рожево-бурого кольору), а для безпосереднього вживання у свіжому вигляді або переробки – у фазі повної стиглості плодів. Плоди, зібрані з плодоніжками, зберігаються більш тривалий період часу, ніж плоди без плодоніжки. Оптимальна температура для зберігання помідорів – +12 градусів. Можна зберігати висмикнуті із землі рослини з плодами, підвісивши їх корінням вгору або розклавши в приміщенні на стелажах – в такому стані вони можуть зберігатися до 1-1,5 місяців. Слід пам'ятати, що помідори /a>, зібрані зеленими (при їх подальшому дозріванні) не містять такої ж кількості корисних речовин, вітамінів і цукрів, як помідори, що дозріли безпосередньо на кущах.


Що ще нового?

у нас можна вигідно купити насіння петрушки та кропу, допоможемо купити насіння редиски зі знижкою, лікарські рослини та лікувальні трави за чесною ціною, тут просто купити насіння амаранту в Харкові, високоякісні кошти від шкідників зі знижкою, замовити насіння чагарників та дерев, Ви можете придбати у нас насіння хвойних для створення гарного лужка, купити насіння капусти всіх видів.