РЕДИС
Основні характеристики
Редиска – це однорічна рослина сімейства хрестоцвітих. За один рік утворює технічно зрілий коренеплід та насіння. Редис холодостійка рослина. Насіння його проростає при температурі +3-+5°С тепла, але оптимальною є температура +16°С. Сходи переносять заморозки до мінус 2-3°С, а дорослі рослини без пошкодження витримують зниження температури до мінус 5-6°С. 15/redis.html"> Редис має надзвичайно короткий період вегетації і не пред'являє особливих вимог до ґрунту та клімату. Це найважливіша культура для овочівництва відкритого ґрунту, а також для отримання ранньої продукції під плівковим укриттям. Крім того, він відіграє важливу роль як попередня та наступна культура в захищеному ґрунті. У захищеному ґрунті редисможна вирощувати протягом усього року.
< h2> Вимоги до ґрунту та добривРедіс віддає перевагу середні та легкі пошти. Під редис відводять родючі, добре удобрені ділянки. Вносять 250 300 кг аміачної селітри, 200 300 кг суперфосфату, 150 180 кг сульфату калію з розрахунку на 1 га (фосфорні та калійні добрива з осені, а азотні). Так як редиска – культура скоростигла, при його підживленні рекомендується використання добрив з низьким вмістом хлору. /semena_ovoshei/15/redis.html">редиси сіють якомога раніше навесні, навіть коли ще грунт повністю не розтанув. Для отримання свіжої продукції протягом весняного та ранньолітнього періодів посіви можна виробляти з інтервалом. у 10 днів до настання спекотної погоди. Схема посіву насіння – 8-10 х 4-6 см. Витрата насіння 40-80 г на 10 м2. Глибина сівби 1,5-2,5 см. При більшій глибині сівби виходять коренеплоди витягнутої форми. Оптимальна температура проростання насіння становить 18°С, а мінімальна — 4—5°С. Сходи переносять короткочасні весняні заморозки до мінус 2-3°С, але низькі температури протягом тривалого періоду затримують формування коренеплодів і сприяють стрілкуванню. Посіви проривають на відстань близько 5-6 см одна від одної. Однією з найпоширеніших помилок городників при вирощуванні є густий посів насіння. При густому посіві пригнічення рослин помітно вже на стадії сім'ядольного листя. В результаті багато з них взагалі не утворюють коренеплодів.
У відкритому ґрунті редис вирощують практично весь сезон – з ранньої весни до пізньої осені. Але найкращі результати отримують при ранніх або пізніших термінах посіву. Літні посіви редис дуже залежить від температури повітря і вимагають обов'язкового поливу. Останнім часом селекціонерами виведені сорти редис, які можна вирощувати в літній період навіть за високих температур. Для отримання найбільш ранньої продукції використовують тимчасові плівкові укриття, які дозволяють захистити посіви від тимчасових понижень температури та отримати врожай на 2-3 тижні раніше. Зростання та розвиток рослин Редіс любить пухкий ґрунт, тому розпушування проводять, починаючи від сходів насіння і до збирання врожаю. У свою чергу розпушування сприяє знищенню бур'янів. Полив і зрошення При посушливій погоді, особливо в південних районах, а також у теплицях, за період вегетації редис поливають 2-3 рази. Норма поливу становить 100-150 кв.м/га (10-15 л/м?). Полив на відкритих площах необхідно проводити в посушливі роки, а при використанні тимчасових укриттів він є обов'язковим.
Хвороби та шкідники
.com.ua/1/1/semena_ovoshei/15/redis.html">редиси – хрестоцвіта блішка. Для отримання екологічно чистої продукції краще користуватися рослинними відварами та настоями, обпилювати рослини тютюновим або махорковим пилом, змішаним у рівних частинах з деревною золою, оскільки термін очікування хімічних засобів захисту дорівнює періоду дозрівання культури. Запилення повторюють 2 рази через кожні 4 дні, починаючи з моменту появи сходів. Хвороби, якими уражаються посіви 1/semena_ovoshei/15/redis.html">редиси – це: слизовий бактеріоз, хибна борошниста роса і сіра гнилизна. Особливо редис уражається цими хворобами, якщо він був висаджений після інших хрестоцвітих культур, тому для редис важливого значення має дотримання сівозміни культур.