ОГУРЕЦЬ
Основні характеристики
Огірок – ця однорічна трав'яниста рослина, родом із субтропіків, належить сімейству гарбузових. Корінь у огірка стрижневий та розгалужений. Основна маса коренів розташована в орному шарі ґрунту. Сходи, за сприятливих умов, з'являються на 4-6 день після посіву. Довжина стебла та кількість бічних пагонів значною мірою змінюються залежно від сортових особливостей та умов вирощування. У огірках міститься дуже багато води – 94-95%. Крім води вони містять мінеральні солі, цукор та вітаміни (каротин, аскорбінова кислота). Огірки чудовий сечогінний та протинабряковий засіб – мінеральні солі, що знаходяться в них, розчиняють сечову кислоту і виводять її з організму людини разом із надлишком рідини. Останнім часом встановлено, що огірки мають і протипухлинний ефект. Огірки рекомендується вживати при подагрі, хворобах печінки, нирок, цукровому діабеті та ожирінні.
Вимоги до ґрунту та добрив
Огірок дає високі врожаї на родючих багатих гумусом, добре дренованих, повітро- та водопроникних, легень за механічним складом і добре прогріваються ґрунтах. Для нього не придатні важкі, холодні та засолені ґрунти. Огірок теплолюбна та вологолюбна рослина – вони вимогливі до світла, високої температури повітря та вологості ґрунту. Найкращими попередниками для огірка є картопля, озима пшениця, бобові рослини, цибуля , капуста.
Огірок характеризується інтенсивним винесенням елементів живлення, особливо калію та азоту. Дуже позитивно впливають на його продуктивність підвищені дози свіжого гною - до 80-100 кг на 10 м2. вносять з розрахунку 50-100 г діючої речовини на 10 м2. Негативний вплив на огірок надають добрив, що містять хлор.
Вирощування
Огірок дуже теплолюбна рослина. Оптимальна температура для проростання насіння +25-+30°С, а для росту та розвитку рослин +24-+28°С, Насіння проростає при температурі не нижче +15°С. Рослини огірка можуть загинути при температурі +3-+4°С. До умов освітлення огірок висуває також високі вимоги. Огірок - вологолюбна рослина. Оптимальна вологість ґрунту для зростання та плодоношення огірка 80-85% повітря 90%. Підвищена вимогливість огірка до вологості грунту та повітря пояснюється слаборозвиненою кореневою системою з низькою здатністю, що засвоює. і потужною надземною масою, що випаровує величезну кількість води. Посів проводять, коли грунт на глибині посіву (2-3 см) прогріється до +15°С. Якщо температура грунту буде нижчою, насіння не зійде. Огірки можна вирощувати і розсадним способом, проте огіркова розсада дуже погано приживається, часто хворіє , тому при вирощуванні огірків у відкритому грунті їх висівають насінням прямо в ґрунт. Залежно від кліматичних умов висів огірків проводять з травня по червень.
>Зростання та розвиток рослин
При вирощуванні огірків a> у відкритому грунті плети рослин, що розростаються, зазвичай стелиться по землі. Коли на плетях утворюється 8-9 листків, проводять прищипування над 5-6 листом. це сприяє кращому розгалуженню рослини та, відповідно, збільшенню врожаю. При вирощуванні кущових сортів - прищипування не проводять. Відмінні результати отримують при вирощуванні огірка на шпалері. При цьому рослини при виконанні технологічних операцій не травмуються, спрощується збирання плодів, підвищується продуктивність усіх робіт і значно підвищується врожай. Огірок краще сіяти у захищеному від вітру місці або навколо ділянки робити куліси з високостеблових культур (наприклад, з осені посіяти озиме жито у вигляді смуг, а в міжкулісному просторі огірок). Рекомендоване формування при вертикальній культурі – в одне стебло.
Догляд за посадками огірків складається у захисті їх від заморозків, розпушуванні ґрунту, поливі, підживленні, боротьбі з бур'янами, хворобами та шкідниками. Бур'яни випалюють під час проріджування огірків і до змикання рядків. Надалі бур'яни видаляти треба обережно, щоб не пошкодити кореневу систему та батоги. Хороші результати дає мульчування під огірками.
необхідно прибирати кожен день або через день, не допускаючи їх переростання (завдовжки не більше 10 см). Перерослі плоди гальмують розвиток молодих зав'язей, у результаті вони всихають. Тому, систематичне збирання підвищує Ваш урожай. 10/ogurec.html">огірків необхідно пам'ятати, що під грядками з огірками грунт повинен бути завжди вологим. Огірок є однією з найбільш вологолюбних культур, тому що його коренева система розвинена слабо, а листя дуже велике і випаровує багато вологи. Слід пам'ятати, що вода для поливу огірків повинна бути прогрітою – холодна вода згубно позначається на огіркових рослинах - вони починають хворіти, якість і кількість врожаю значно знижується. Огірки особливо вимогливі до вологості ґрунту під час масового росту та дозрівання плодів – в цей час необхідно виробляти поливи кожні два дні, або хоча б через 3-4 дні. pomidor.com.ua/1/1/semena_ovoshei/10/ogurec.html">огірка є пероноспороз, антракноз, борошниста роса, коренева гнилизна і бактеріоз. Для запобігання захворюванням проводять систематичні обробки фунгіцидами. В даний час розроблені препарати, які одночасно захищають рослини та надають стимулюючу дію на їх розвиток. Проти борошнистої роси застосовують препарати сірки.
Збирання врожаю
/1/semena_ovoshei/10/ogurec.html">огірків настає, коли їх стебло досягне 15-20 см у довжину. Зазвичай період збирання основного врожаю посідає липень-серпень. Урожай збирають вибірково, один раз на 2-3 дні. Урожай огірків безпосередньо залежить від частоти їх збору: чим триваліша перерва між вибіркою огірків, тим менше їх урожай.